Nya Trafikskolan Avesta

Vägen till ditt körkort

B-körkort

Det vanligaste körkortet är B-körkort. Att kunna köra bil ger dig större frihet att göra vad du vill när du vill. Det är också vad en arbetsgivare kräver och i många fall förutsätter att du har när du söker arbete. Att ha B-körkort är något som ingår i det vuxna livet, som till exempel att ha bostad eller bankkonto.

Innan man börjar med utbildningen måste man ha ett körkortstillstånd och genomföra en synundersökning. Det kan du ansöka om hos transportstyrelsen.se.

I utbildningen ingår det 15 moment som du måste kunna klara av utan några stora problem. Dessa moment är Körställning, Inledande manövrering, Växling, Lutning, Manövrering, Funktion och kontroll, Samordning och bromsning, Mindre samhälle, Mindre landsväg, Stadstrafik, Landsväg, Motorväg, Mörker, Halt väglag och Utbildningskontroll.

Vill du veta mer om hur det går till? Kolla på våra tips och filmer från Trafikverket här.

Redo att köra igång?

Vi hjälper dig att komma igång och planerar din egna skräddarsydda utbildning

Funderar du över något?

Vill du komma i kontakt med oss?